Centon R1333PC4096 memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR3 1333 MHz
Centon R1333PC4096. Component for: PC/server, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 4 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 9
Manufacturer: Centon
SKU: 3027260
Manufacturer part number: R1333PC4096
GTIN: 0731969409442
Overview
Features
- DDR3 SDRAM - double data rate three synchronous dynamic random access memory
- Transfer data at twice the rate of DDR2
- Higher bus rates and higher peak rates than earlier memory technologies
- Provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules
- 1.5V supply voltage, compared to DDR2's 1.8V
Intended Application
Overview
Features
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Package weight (imperial) 0.11 lbs
Number of Pins 240
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 1.76 oz
Package type DIMM
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR3
Memory clock speed 1333 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 240-pin DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
CAS latency 9
Memory voltage 1.5 V
Memory layout (modules x size) 1 x 4 GB
Memory type PC3-10600
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"