Centon CMP667PC2048K2 memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR2 667 MHz
Centon CMP667PC2048K2. Component for: PC/server, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 667 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2779319
Manufacturer part number: CMP667PC2048K2
GTIN: 0731969422304
Overview
DDR2 DIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. Designed for desktop computers, they have 240 pins and are readily available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-5300
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 667 MHz
CAS latency 5
Memory voltage 1.6 V
Memory layout (modules x size) 2 x 2 GB
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 5.25 x 0.14 x 1.18"