Centon CMP1333SO4096.01 memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR3 1333 MHz
Centon CMP1333SO4096.01. Component for: PC/server, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 4 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 204-pin SO-DIMM, CAS latency: 9
Manufacturer: Centon
SKU: 2434392
Manufacturer part number: CMP1333SO4096.01
GTIN: 0731969403426
Overview
Features
- DDR3 SDRAM - double data rate three synchronous dynamic random access memory
- Transfer data at twice the rate of DDR2
- Higher bus rates and higher peak rates than earlier memory technologies
- Provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules
- 1.5V supply voltage, compared to DDR2's 1.8V
Features
Attribute name Attribute value
Number of Pins 204
Package weight (imperial) 0.0200 lbs
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 20 lbs
Package type SO-DIMM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR3
Component for PC/server
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Memory voltage 1.5 V
Memory clock speed 1333 MHz
Memory form factor 204-pin SO-DIMM
CAS latency 9
Memory layout (modules x size) 1 x 4 GB
Memory type PC3-10600
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 2.66 x 0.14 x 1.18"