Centon 4GBS/D2-667KIT memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR2 667 MHz
Centon 4GBS/D2-667KIT. Component for: Laptop, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 667 MHz, Memory form factor: 200-pin SO-DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2383236
Manufacturer part number: 4GBS/D2-667KIT
DDR2 SODIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. They are designed for Laptop computers and have 200 pins available in multiple capacities.
Package weight 2.24 oz
Package type SO-DIMM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-5300
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 667 MHz
Memory form factor 200-pin SO-DIMM
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory layout (modules x size) 2 x 2 GB
Memory channels Dual-channel
Module configuration 128M x 8
Component for Laptop
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 6.5 x 4.37 x 0.315"