Centon 4GBDDR2KIT800 memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR2 800 MHz
Centon 4GBDDR2KIT800. Component for: PC/server, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 800 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 1944404
Manufacturer part number: 4GBDDR2KIT800
GTIN: 0731969300398
Overview
Dual Channel memory kits contain two matched modules for dual-channel enabled systems.
DDR2 DIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. Designed for desktop computers, they have 240 pins and are readily available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Package weight (imperial) 0.14 lbs
Number of Pins 240
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 2.24 oz
Package type DIMM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-6400
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 800 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 240-pin DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"