Centon 4GB800KITLT memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR2 800 MHz
Centon 4GB800KITLT. Component for: Laptop, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 800 MHz, Memory form factor: 200-pin SO-DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2383281
Manufacturer part number: 4GB800KITLT
GTIN: 0731969101773
Overview
Dual Channel memory kits contain two matched modules for dual-channel enabled systems.
DDR2 SODIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. They are designed for Laptop computers and have 200 pins available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of Pins 200
Package weight (imperial) 0.14 lbs
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 2.24 oz
Package type SO-DIMM
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-6400
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 800 MHz
Memory form factor 200-pin SO-DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory layout (modules x size) 2 x 2 GB
Component for Laptop
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"