Centon 2GB667DDR2 memory module 2 GB 1 x 2 GB DDR2 667 MHz
Centon 2GB667DDR2. Component for: PC/server, Internal memory: 2 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 667 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 1882658
Manufacturer part number: 2GB667DDR2
GTIN: 0731969201343
Overview
DDR2 DIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. Designed for desktop computers, they have 240 pins and are readily available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Package weight (imperial) 0.11 lbs
Number of Pins 240
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 1.76 oz
Package type DIMM
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-5300
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 667 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 240-pin DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Internal memory 2 GB
Memory layout (modules x size) 1 x 2 GB
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"