Bosch UMM-LED27-SD monitor mount / stand 27" Freestanding Black
Bosch UMM-LED27-SD. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 17.6 lbs (8 kg), Maximum screen size: 27". Height adjustment, Tilt angle range: -5 - 25°. Product color: Black
Manufacturer: Bosch
SKU: 5903368
Manufacturer part number: UMM-LED27-SD
GTIN: 4060039037022
  • Tilt from -5° to 25°
  • Swivel 360°
  • Rotate
  • Cable management
  • Height adjust
  • Tilt from -5° to 25°
  • Swivel 360°
  • Rotate
  • Cable management
  • Height adjust
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 8.74"
Depth 9.92"
Height 17"
Weight 6.88 lbs
Mounting Freestanding
Housing Material Aluminum, Plastic, Steel
Mounting Type Desk
Height Adjustment Y
Swivel angle 360 °
Tiltable Y
Height adjustment type Manual
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity 17.6 lbs
Other features
Number of displays supported 1
Ergonomics
Maximum screen size 27"