Bosch PSU-IIR-60 security camera accessory Power supply
Bosch PSU-IIR-60. Type: Power supply, Placement supported: Indoor, Product color: Silver. Rated power: 60 W, Input voltage: 100 - 240 V, Output voltage: 24 V. Width: 7.01" (178 mm), Depth: 1.77" (45 mm), Height: 2.83" (72 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Bosch
SKU: 6463520
Manufacturer part number: PSU-IIR-60
GTIN: 8717332544394
  • Constant Voltage design for external LED lighting applications
  • Built-in active Power Factor Correction (PFC), typically > 0.93
  • Turn on time < 1 second with soft start
  • Protection: Over-Load, Over Current, Open Circuit, Short Circuit, Over Temperature
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Power supply
Rated power 60 W
Width 7.01"
Depth 1.77"
Height 2.83"
Housing Material Aluminum
Placement supported Indoor
Technical details
Product color Silver
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -25 - 50 °C
Power
Power protection features Over current, Overheating, Overload, Short circuit
Input voltage 100 - 240 V
Features
Brand compatibility Bosch
Output voltage 24 V
International Protection (IP) code IP67
Output current 2.5 A