Atdec AD-TVC-70R-W monitor mount / stand 70" Freestanding White
Atdec AD-TVC-70R-W. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 154.3 lbs (70 kg), Maximum screen size: 70", Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm). Height adjustment, Tilt angle range: 0 - 5°. Product color: White
Manufacturer: Atdec
SKU: 6747129
Manufacturer part number: AD-TVC-70R-W
Mobile cart with display rotation Designed for commercial use, this mobile cart offers the perfect solution when display mobility is required. Display rotation enables quick and easy changes from landscape to portrait orientation while the 5° upward tilt supports comfortable touch-screen interactions. Ideal for most interactive displays, such as Samsung Flip or Microsoft Surface Hub up to 70". The rear-facing shelf can accommodate a laptop, mini PC or any other presentation equipment. Cables are neatly managed via multiple ports, with the rear enclosure offering space to house a power board and other cable elements. Heavy-duty lockable castors fix the cart in place during use and allow it to be manoeuvred with minimal effort. Made of steel and backed up by Atdec’s 10-year warranty.
  • Supports displays up to 70”
  • Universal VESA up to 600 x 400
  • Landscape to Portrait display rotation
  • 5° upward tilt for comfortable touch-screen interaction
  • 1.37m optimal fixed display height
  • Lockable 75mm castors
  • Rear facing shelf for media devices (to 5kg)
  • Neat cable management
  • Supports displays up to 70”
  • Lockable 75mm castors
  • Neat cable management
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 62.8"
Panel mounting interface 200 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 200,600 x 400 mm
Width 36.2"
Depth 27.6"
Mounting Freestanding
Housing Material Steel
Number of Wheels 4 wheel(s)
Mounting Type Floor
Orientation Landscape/Portrait
Height Adjustment Y
Lockable wheels Y
Suitable for TV Y
Tiltable Y
Technical details
Product color White
Packaging data
Package width 34.1"
Package depth 40.2"
Package weight 56.7 lbs
Package height 5.31"
Features
Maximum weight capacity 154.3 lbs
Other features
Number of displays supported 1
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Ergonomics
Tilt angle range 0 - 5 °
Maximum screen size 70"
Angle of rotation 90 °
Cable management Y
Mounting
Minimum VESA mount 7.87 x 7.87"
Maximum VESA mount 23.6 x 15.7"