APC SURT48XLBP UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V
APC SURT48XLBP. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Number of batteries included: 2 pc(s). Weight: 66.1 lbs (30 kg), Dimensions (WxDxH): 16.9 x 18.9 x 3.34" (430 x 480 x 84.8 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 1645792
Manufacturer part number: SURT48XLBP
GTIN: 0731304205258
APC Smart-UPS RT 48V Battery Pack
Includes: Installation Guide, User Manual
Features:
Cascading Capabilities
Compact and Lightweight
Hot Swap Batteries
Quick Plug-in Connections
User-replaceable batteries
Features:
Cascading Capabilities
Compact and Lightweight
Hot Swap Batteries
Quick Plug-in Connections
User-replaceable batteries
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 66.1 lbs
Harmonized System (HS) code 85044095
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 16.9 x 18.9 x 3.34"
Other features
Number of batteries included 2 pc(s)
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage 48 V