APC SRT48RMBP UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V
APC SRT48RMBP. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Product color: Black. Weight: 65.9 lbs (29.9 kg), Width: 17" (432 mm), Height: 3.35" (85 mm). Package width: 23.4" (594 mm), Package height: 9.61" (244 mm), Package depth: 29.5" (749 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4931998
Manufacturer part number: SRT48RMBP
GTIN: 0731304330103
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Hot-swappable batteries
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 17"
Depth 21.1"
Height 3.35"
Weight 65.9 lbs
Harmonized System (HS) code 85044095
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package height 9.61"
Package width 23.4"
Package depth 29.5"
Package weight 81.6 lbs
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage 48 V