APC SRT2200RMXLI-NC uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 1980 W 12 AC outlet(s)
APC SRT2200RMXLI-NC. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, AC outlets quantity: 12 AC outlet(s), Serial interface type: RJ-45. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 367 VAh, Battery life (max): 5 year(s). Form factor: Rackmount, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 17" (432 mm), Depth: 23" (584 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 11413124
Manufacturer part number: SRT2200RMXLI-NC
GTIN: 0731304327561
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Capacity 367 VAh
Width 17"
Depth 23"
Height 3.35"
Weight 55.1 lbs
Battery Recharge Time 3 h
Emergency Power Off (EPO) Y
Input Frequency 40 - 70 Hz
Cable Length 96.1"
Display Type LCD
Battery life (max) 5 year(s)
UPS topology Double-conversion (Online)
Serial interface Y
Number of output IEC jumpers 2
SmartSlot Y
Crest factor 3:1
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS, ENERGY STAR
Serial interface type RJ-45
Packaging data
Package depth 31.9"
Package width 23.6"
Package height 9.69"
Package weight 75 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity 12 AC outlet(s)
AC outlet types C13 coupler, C19 coupler
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB port Y
Design
Certification CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
Form factor Rackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 2.2 kVA
Features
Surge energy rating 340 J
Input operation voltage (max) 275 V
Rack capacity 2U
LED indicators Y
Output voltage 230 V
Output power 1980 W
Noise level 55 dB
Audible alarm(s) Y
Input operation voltage (min) 160 V
Output operation voltage (min) 220 V
Output operation voltage (max) 240 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 2 %