APC SRT192RMBPUS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 6 kVA
APC SRT192RMBPUS. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 6 kVA, Waveform: Sine. Battery voltage: 192 V, Battery life (max): 5 year(s). Form factor: Rackmount, Product color: Black, Rack capacity: 3U. Width: 17" (432 mm), Depth: 26.9" (683 mm), Height: 5.12" (130 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 5736355
Manufacturer part number: SRT192RMBPUS
GTIN: 0731304379898
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 200.2 lbs
Width 17"
Depth 26.9"
Height 5.12"
Battery life (max) 5 year(s)
UPS topology Double-conversion (Online)
Packaging data
Package width 23.6"
Package depth 39.4"
Package height 16.5"
Design
Form factor Rackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Non-operating altitude 0 - 600000"
Power
Output power capacity 6 kVA
Features
Rack capacity 3U
Waveform Sine
Battery
Battery voltage 192 V