APC SRT192RMBP2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 192 V
APC SRT192RMBP2. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 192 V, Number of batteries included: 1 pc(s). Weight: 200.6 lbs (91 kg), Width: 17" (432 mm), Height: 5.12" (130 mm). Package width: 23.6" (600 mm), Package height: 16.5" (420 mm), Package depth: 39.4" (1000 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4102655
Manufacturer part number: SRT192RMBP2
GTIN: 0731304292753
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
  • Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications
  • Includes: Installation guide, Warranty card
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Capacity 1920 VAh
Width 17"
Depth 26.9"
Height 5.12"
Weight 200.6 lbs
Harmonized System (HS) code 85044095
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 232.6 lbs
Package width 23.6"
Package depth 39.4"
Package height 16.5"
Design
Certification OSHPD REACH
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Features
Battery life 5 year(s)
Other features
Number of batteries included 1 pc(s)
Battery
Battery voltage 192 V