APC SRT192BP2 uninterruptible power supply (UPS) 8 kVA
APC SRT192BP2. Output power capacity: 8 kVA. Battery capacity: 1920 Ah. Product color: Black. Width: 5.12" (130 mm), Depth: 26.9" (683 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4102653
Manufacturer part number: SRT192BP2
GTIN: 0731304292746
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Capacity 1920 Ah
Width 5.12"
Depth 26.9"
Height 17"
Weight 200.6 lbs
Harmonized System (HS) code 85078000
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 223.8 lbs
Package width 23.6"
Package depth 39.4"
Package height 16.5"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"