APC SRT192BP UPS battery cabinet Rackmount
APC SRT192BP. Form factor: Rackmount, Product color: Black. Battery technology: Lead acid, Battery voltage: 192 V. Width: 5.12" (130 mm), Depth: 26.9" (682 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4102652
Manufacturer part number: SRT192BP
GTIN: 0731304301769
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 5kVA/6kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 5.12"
Depth 26.9"
Height 17"
Weight 200.6 lbs
Rack mount kit Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 223.8 lbs
Package width 23.6"
Package depth 39.4"
Package height 16.5"
Design
Form factor Rackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 35433.1"
Non-operating altitude 0 - 177165.4"
Power
Output power capacity 5 kVA
Other features
Rack mounting Yes
Battery
Battery technology Lead acid
Battery voltage 192 V