APC SRT1500XLA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 15 kVA 1350 W 6 AC outlet(s)
APC SRT1500XLA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 15 kVA, Output power: 1350 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Mini Tower, Product color: Black, Cable length: 72" (1.83 m). Width: 3.35" (85 mm), Depth: 20" (508 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4931996
Manufacturer part number: SRT1500XLA
GTIN: 0731304330097
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 3.35"
Depth 20"
Height 17"
Weight 48.5 lbs
Battery Recharge Time 3 h
Input Frequency 40 - 70 Hz
Display LCD
Cable Length 72"
Display Type LCD
Quick installation guide Yes
Warranty card Yes
Battery life (max) 5 year(s)
Automatic battery test Yes
UPS topology Double-conversion (Online)
Serial interface Yes
Output frequency 50/60 Hz
Software CD Yes
Package volume 29600 cm³
Auto-restart Yes
SmartSlot Yes
Crest factor 3:1
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates ENERGY STAR
Serial interface type RJ-45
Packaging data
Package width 23.4"
Package depth 29.5"
Package height 9.69"
Ports & interfaces
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug NEMA 5-15P
USB port Yes
Design
Certification CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, UL 1778
Form factor Mini Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 15 kVA
Features
LED indicators Status
Output power 1350 W
Audible alarm(s) Yes
Surge energy rating 432 J
Input operation voltage (min) 50 V
Input operation voltage (max) 150 V
Output operation voltage (max) 120 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 2 %