APC SRT1500RMXLA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1350 W 6 AC outlet(s)
APC SRT1500RMXLA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1350 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 17" (432 mm), Depth: 20" (508 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4931994
Manufacturer part number: SRT1500RMXLA
GTIN: 0731304330073
Peace of mind that comes with full equipment compatibility and reliability of a leader
Save time with easy and convenient remote accessibility.
Low operating and maintenance costs with proven reliability and intelligent battery management.
Avoids costly power problems by keeping your IT equipment and data protected and available.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 17"
Depth 20"
Height 3.35"
Weight 48.5 lbs
Battery Recharge Time 3 h
Input Frequency 47/70 Hz
Display LCD
Cable Length 72"
Display Type LCD
Battery life (max) 5 year(s)
UPS topology Double-conversion (Online)
Output frequency 50/60 Hz
Crest factor 3:1
Emergency Power Off (EPO) Yes
Quick installation guide Yes
Warranty card Yes
Automatic battery test Yes
Serial interface Yes
Rack mount kit Yes
Cold start Yes
Software CD Yes
SmartSlot Yes
Bracket Yes
Resource CD Yes
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates ENERGY STAR
Serial interface type RJ-45
Packaging data
Package width 23.4"
Package depth 29.5"
Package height 9.69"
Package weight 65.3 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Power plug NEMA 5-15P
USB port Yes
Design
Certification CSA C22.2 No.107.3-05,
Form factor Rackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 1.5 kVA
Features
Rack capacity 2U
LED indicators Status
Output voltage 120 V
Output power 1350 W
Noise level 50 dB
Surge energy rating 480 J
Input operation voltage (min) 90 V
Input operation voltage (max) 150 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 2 %