APC BR1000MS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 600 W 10 AC outlet(s)
APC BR1000MS. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 1 kVA, Output power: 600 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 16 h. Form factor: Tower, Product color: Black, Cable length: 72" (1.83 m). Width: 3.94" (100 mm), Depth: 14.5" (368 mm), Height: 10.2" (260 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 5086088
Manufacturer part number: BR1000MS
GTIN: 0731304335382
Back UPS PRO BR 1000VA, SineWave, 10 Outlets, 2 USB Charging Ports, AVR, LCD interface
  • Alarm notification
  • Audible alarms
  • Automatic self-test
  • Battery replacement without tools
  • Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Building Wiring Fault Indicator
  • Catastrophic Event Protection
  • Dataline surge protection
  • EMI and RFI noise filtering
  • ENERGY STAR for UPS
  • Hot-swappable batteries
  • LCD graphics display
  • Lifetime data recovery warranty
  • PowerChute Personal Edition OS Compatibility
  • RoHS
  • Sine wave output
  • Alarm notification
  • Audible alarms
  • Automatic self-test
  • Dataline surge protection
  • EMI and RFI noise filtering
  • ENERGY STAR for UPS
  • Hot-swappable batteries
  • LCD graphics display
  • RoHS
  • Sine wave output
Products specifications
Attribute name Attribute value
Master (outer) case weight 26 lbs
Surge protection features Coax, Network
Hold time (min) 8 ms
Width 3.94"
Depth 14.5"
Height 10.2"
Weight 22.5 lbs
Battery Recharge Time 16 h
Input Frequency 60 Hz
Display LCD
Cable Length 72"
Display Type LCD
Battery life (max) 5 year(s)
UPS topology Line-Interactive
Output frequency 60 Hz
Hold time (max) 10 ms
Automatic Voltage Regulation (AVR) Yes
Automatic battery test Yes
EMI/RFI noise filtering Yes
Cold start Yes
Harmonized System (HS) code 85078000
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates ENERGY STAR
Packaging data
Package width 8.78"
Package depth 19"
Package height 14.1"
Package weight 26 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity 10 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5-15R
Power plug NEMA 5-15P
USB port Yes
Design
Certification FCC 15 B, NOM, TUV C-US
Form factor Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 118110.2"
Power
Maximum current 12 A
Output power capacity 1 kVA
Features
Input operation voltage (max) 147 V
Output voltage 120 V
Output power 600 W
Noise level 45 dB
Surge energy rating 1080 J
Input operation voltage (min) 88 V