APC APCRBC115 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V
APC APCRBC115. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Number of batteries included: 1 pc(s). Weight: 23.8 lbs (10.8 kg), Width: 6.5" (165 mm), Height: 3.27" (83 mm). Package width: 11.5" (292 mm), Package height: 7.48" (190 mm), Package depth: 21.5" (546 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 2786559
Manufacturer part number: APCRBC115
GTIN: 7313042816892
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 6.5"
Depth 16.5"
Height 3.27"
Weight 23.8 lbs
Harmonized System (HS) code 85044095
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 11.5"
Package depth 21.5"
Package weight 25.8 lbs
Package height 7.48"
Operational conditions
Non-operating altitude 0 - 59055.1"
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Other features
Number of batteries included 1 pc(s)
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage 48 V