Amer Mounts EZRISER36 monitor mount / stand Desk Black
Manufacturer: Amer
SKU: 5187342
Manufacturer part number: EZRISER36
GTIN: 0627170100134
Product Description
EZRiser36 Height Adjustable Sit/Stand Desk Computer Riser, Dual Monitor Capable, 36″ wide with Keyboard Tray – Black Finish. Work sitting or standing at ease. Sit or stand in comfort with smooth height adjustment up to 16.3″ above your desk surface with 8 incremental height options . Large worksurface provides enough space for even 2 monitors (36W X 22(+2support tabs=24)D X 16.3H max inches)
Full size keyboard tray(24W X 9D inches) Adjustable height standing desk workstation allows you to work sitting and standing throughout the day. Height adjustment allows a comfortable standing or sitting position. Just squeeze the side handles and go from sitting to standing in seconds. Perfect for laptops, notebooks, and tablets. Fits most desks in any office or cube. Ergonomic design adjusts to most user’s height. Springassisted and gas lift mechanism. Switches from sitting to standing position in seconds. Built-in keyboard tray. Easy set-up. Convenient grommet hole provided for optional monitor arm mounting.
Product Description
Products specifications
Attribute name Attribute value
Housing Material Plastic, Steel, Wood
Width 36.2"
Depth 22"
Height 16.4"
Weight 52 lbs
Mounting Freestanding
Mounting Type Desk
Height Adjustment Yes
Technical details
Height adjustment range 6.5 - 16.4"
Product color Black
Packaging data
Package depth 26.8"
Package height 5.91"
Package width 47.2"