Amer Mounts AMR2S32V monitor mount / stand 32" Desk Black
Amer Mounts AMR2S32V. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 26.5 lbs (12 kg), Minimum screen size: 24", Maximum screen size: 32", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm). Height adjustment, Tilt angle range: -15 - 15°. Product color: Black
Manufacturer: Amer
SKU: 4299711
Manufacturer part number: AMR2S32V
The AMR2S32V is a stand-style monitor with an adjustable height that supports up to 2 LCD monitors. The vertical and stand construction of this mount allows for more work space and a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional environment. SEE MORE and DO MORE™ with features like: Arm Angle-Adjust, Smart Torque Adjust, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, 90 degrees rotation and Height Adjust. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 200×100/100×100/75X75 and suitable for monitor sizes 24” to 32”.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 20"
Depth 12.1"
Height 38"
Weight 8.49 lbs
Mounting Freestanding
Mounting Type Desk
Panel mounting interface 75 x 75,100 x 100,200 x 100 mm
Height Adjustment Yes
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity 26.5 lbs
Other features
Number of displays supported 2
Ergonomics
Maximum screen size 32"
Minimum screen size 24"
Tilt angle range -15 - 15 °
Angle of rotation 360 °
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 7.87 x 3.94"