Amer AMR2S32U monitor mount / stand 32" Freestanding Black
Amer AMR2S32U. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 17.6 lbs (8 kg), Minimum screen size: 24", Maximum screen size: 32", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm). Height adjustment, Swivel angle range: -15 - 15°, Tilt angle range: -15 - 15°. Product color: Black
Manufacturer: Amer
SKU: 5373244
Manufacturer part number: AMR2S32U
The sturdy construction of this 2-display panel mount support offers a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional workspace. SEE MORE and DO MORE™ with features like: 90 Degree Monitor Rotation, Height Adjustment, Cable Management, Arm Angle Adjustment, IntelliTorque™ Hinge System, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, and VESA Mounting. Our LCD/LED monitor stand is an advanced display system providing increased efficiency and productivity through the use of our IntelliTorque™ Hinge System, which allows for display rotation, swivel and tilt functions. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 100×100/75X75 and suitable for monitor sizes 24” to 32”.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 7.45 lbs
Width 42"
Depth 12.9"
Height 19.8"
Mounting Freestanding
Mounting Type Desk
Height Adjustment Y
Panel mounting interface 75 x 75,100 x 100,200 x 100 mm
Swivel angle range -15 - 15 °
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity 17.6 lbs
Other features
Number of displays supported 2
Ergonomics
Maximum screen size 32"
Minimum screen size 24"
Tilt angle range -15 - 15 °
Angle of rotation 360 °
Cable management Y
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 7.87 x 3.94"