AddOn Networks USAC2USB5V24AW mobile device charger White Indoor
AddOn Networks USAC2USB5V24AW. Charger type: Indoor, Power source type: AC. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 5 V. USB 2.0 ports quantity: 1. Product color: White
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6318078
Manufacturer part number: USAC2USB5V24AW
This is a USB AC 5V 2.4A White Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 1.97"
Depth 1.18"
Height 1.57"
Weight 1.59 oz
Port 1 output current 2.4 A
Technical details
Product color White
Sustainability certificates REACH, RoHS
Packaging data
Package width 2"
Package depth 13"
Package height 11"
Package weight 6.38 oz
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity 1
Power
Input voltage 100 - 240 V
Power source type AC
Maximum output voltage 5 V