AddOn Networks 471880A.101-AO network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 1310 nm
AddOn Networks 471880A.101-AO. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s, Interface type: SFP. Product color: Stainless steel, Housing material: Metal, Country of origin: United States. Package width: 4.75" (120.7 mm), Package depth: 2.75" (69.8 mm), Package height: 1.2" (30.5 mm)
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6381221
Manufacturer part number: 471880A.101-AO
This Alcatel-Lucent Nokia® 471880A.101 compatible SFP transceiver provides 1000Base-LX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1310nm via an LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Alcatel-Lucent Nokia® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. It is built to meet or exceed the specifications of Alcatel-Lucent Nokia®, as well as to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards to ensure seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of Origin United States
Housing Material Metal
Technical details
Product color Stainless steel
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 4.75"
Package depth 2.75"
Package height 1.2"
Package weight 6.4 oz
Design
Certification CE
Features
Brand compatibility Alcatel-Lucent
Hot-swap Y
Easy to install Y
Performance
SFP transceiver type Fiber optic
Maximum data transfer rate 1000 Mbit/s
Interface type SFP
Fiber optic connector LC
SFP transceiver standard LX
Maximum transfer distance 393700.8"