I/OMagic I012P04DC mobile device charger Black, White Auto
I/OMagic I012P04DC. Charger type: Auto, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 12 - 24 V, Maximum output voltage: 5.1 V, AC adapter output current: 2.1 A. USB 2.0 ports quantity: 2, Power protection features: Over current, Short circuit. Product color: Black, White
Manufacturer: I/OMagic
SKU: 5396206
Manufacturer part number: I012P04DC
GTIN: 0788069010696
This little USB adapter puts out a full 1 amp of current from both ports. Most other car chargers say they are 2.1a, but they split the difference between the two ports - this one gives you full power to both ports! Everybody needs one of these in their car, they sure come in handy when you and a friend both need a charge at the same time. - Dual USB ports to charge two devices at the same time. - Compatible with all mobile devices. - Input: DC 12V-24V - Output: DC 5V / 2A 10W
Products specifications
Attribute name Attribute value
Technical details
Product color Black, White
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity 2
Design
Certification CE &FCC
Power
Maximum output voltage 5.1 V
Input voltage 12 - 24 V
Power source type AC
AC adapter output current 2.1 A
Power protection features Over current, Short circuit
Power supply 10 W